Emigrantai ir paskolos: koks santykis tarp jų?
Emigracija yra laikoma viena didžiausių Lietuvos valstybės problemų. Išvažinėjantys Lietuvos piliečiai, kartu su savimi išsiveždami savo įgytas žinias ir gebėjimus, stekena Lietuvą. Gydytojas, kuris galėtų dirbti Lietuvoje, kuri jį užaugino, galiausiai pasuka į kitą valstybę ir savo talentą atiduoda kitos valstybės piliečiams. Tai tikrai yra neigiamas dalykas, tiesa?
Neskubėkime teisti. Emigrantai į Lietuvą parsiunčia šimtus milijonų eurų kiekvienais metais. Pagal naujausią statistiką šis skaičius viršija 800 milijonų eurų. Tai yra didžiuliai pinigai, kurie pasitarnauja Lietuvos valstybei labai dideliu mastu. Bet nereikia pamišti, kad ir emigrantams yra reikalingos paskolos; kad ir dirbantys užsienyje atsiduria bėdoje ir ieško kaip ją išspręsti paskolų pagalba. Todėl paskola dirbančiam užsienyje emigrantui yra reikalinga dažniau nei atrodo paprastam Lietuvos piliečiui. Nors užsienyje dirbantys lietuviai uždirba daug, bet nereikia pamiršti, kad jų išlaidos irgi yra didelės. Norvegijoje cigarečių pakelis kainuoja kelis kartus daugiau nei Lietuvoje. Todėl emigrantai dažnai prašo atvykstančių savo giminaičių šios prekės nupirkti Lietuvoje ir atvežti į Norvegiją pagal leidžiamus normatyvus.
Anglijoje ir Airijoje, kurios abi randasi Didžiojoje Britanijoje, ne tik maisto ir kitos prekės yra kelis kartus brangesnės nei Lietuvoje, bet ir nuoma yra ženkliai didesnė. Jei dirbama Londone ar Dubline, tai be paskolos ar kredito pradžioje išgyventi yra neįmanoma, nes nuoma atseikėja didžiulius pinigus, kurių iki pirmų atlyginimų emigrantai paprasčiausiai neturi. Todėl bent laikinai yra pradedama žvalgytis į galimybes gauti paskola dirbantiems užsienyje emigrantams.
Paskolos emigrantams yra išduodamos, bet turi savo pliusų ir minusų. Pavyzdžiui, jei dirbate Lietuvoje, tai galite kreiptis į greitųjų kreditų bendroves, kredito unijas ar bankus ir vienaip ar kitaip, neturėdami didelių problemų su kredito istorija, paskolą gausite. Bet dirbantys užsienyje emigrantai susiduria su kitomis problemomis norėdami gauti paskolą.
Atrodytų, kad jiems yra lengviau, nes jie lietuviai ir galėtų skolintis Lietuvoje, bet tuo pačiu ir dirba užsienyje ir galėtų skolinti ten. Bet užsienio kreditoriai nenori skolinti imigravusiems piliečiams. Jiems šalyje reikia pradirbti bent kelis metus, kad galėtų gauti galimybę skolintis. O Lietuvoje reikia įrodyti savo užsienyje gaunamas pajamas. Tai nėra labai sudėtingi žingsniai, bet vis tiek sukuria nepatogumą, kurį reikia įveikti. Todėl paskolos dirbantiems užsienyje yra nei lengviau, nei sunkiau išduodamos nei dirbantiems Lietuvoje. Kartais atrodytų, kad net sunkiau, ypač jei yra dirbama nelegaliai ir pajamų negalima taip lengvai įrodyti.
Bet įrodžius ir pasirinktus gauti kreditą, galima paskolos suma bus tikrai didesnė nei ją gali gauti eilinis lietuvis. Todėl yra ir gerų, ir blogų žinių emigrantams, kurie pasirenka dirbti kitoje šalyje, bet skolintis Lietuvoje.